Акомодація

Сучасна людина постійно напружує очі — вдень під час роботи, і не важливо, чи працюєте ви за комп’ютером, на заводі або за кермом. Увечері ми дивимося телевізор, і весь день використовуємо смартфон. І не дивно, якщо через якийсь час ви помічаєте почервоніння і біль в очах, втому і складність у фокусуванні погляду. Здатність очей фокусуватися на предметах, що знаходяться на різній відстані, називається акомодацією. І сьогодні фахівці офтальмологічного центру Zorko розкажуть про те, як і чому важливо зберегти цю здатність, і що робити, якщо вона порушена.

Що таке акомодація ока?

Акомодація ока — це рефлекторний процес зміни форми кришталика, який відбувається, коли ми дивимося на предмети на різній відстані. Кришталик — це гнучкий білковий об’єктив, що знаходиться всередині ока і виконує фокусування світла на сітківці. Цей процес можна порівняти з перемиканням фар з ближнього світла на дальнє і назад, тільки в очах перемикання відбувається за частки секунди.

Коли ми дивимося на близькі об’єкти, кришталик стискається, щоб світлові промені, які проходять через лінзу ока, фокусувалися на сітківці та створювали чітке зображення. Коли ми дивимося на далекі об’єкти, ми розслаблюємо кришталик. І якщо акомодація порушена, то людині стає складно фокусуватися.

Вікові зміни акомодації ока

З віком акомодація ока знижується, оскільки зменшується гнучкість кришталика й оку стає важче змінювати форму кришталика для фокусування під час читання, роботи на комп’ютері та інших близьких об’єктах. Більшість людей помічають такі зміни після 35–45 років.

Однак навіть вікові зміни акомодації ока — не вирок. Часто проблему можна вирішити за допомогою використання окулярів або контактних лінз для поліпшення зору на близькій відстані.

Діагностика порушень акомодації ока

Діагностика порушень акомодації ока охоплює низку тестів, які виконує лікар. Ось деякі з них:

  • Тест на визначення найкращої корекції зору (Best Corrected Visual Acuity, BCVA) — використовується для вимірювання чіткості зору за допомогою окулярів або контактних лінз.
  • Тест на визначення гостроти зору на близькій відстані (Near Visual Acuity, NVA) — вимірює здатність ока фокусуватися на близьких об’єктах, наприклад, під час читання.
  • Тест на визначення рефракції ока — дає змогу визначити, чи потрібні окуляри або контактні лінзи для корекції короткозорості, далекозорості або астигматизму.
  • Тест на визначення акомодаційної здатності ока — дає змогу визначити, як швидко око може змінювати фокусування з близького на далекий об’єкт і назад.
  • Тест на бінокулярний зір — дає змогу визначити, як добре працюють очі разом, а також виявляти порушення бінокулярного зору, що можуть призводити до втоми очей і головного болю.

Зазвичай такі тести не потребують особливої підготовки. Однак для отримання найбільш точних результатів, рекомендується зробити наступне:

  1. Якщо ви носите окуляри або контактні лінзи, привезіть їх із собою на тестування.
  2. Обов’язково повідомте лікаря, якщо ви приймаєте будь-які ліки, оскільки деякі препарати можуть впливати на зір.
  3. Якщо ви плануєте носити контактні лінзи під час тестування, не носіть їх протягом кількох годин перед тестом, щоб очі встигли відпочити.
  4. Якщо ви відчуваєте втому очей, постарайтеся за кілька годин до тестування не читати й не працювати за комп’ютером.

Лікування порушень акомодації ока

Лікування порушень акомодації ока залежить від типу і ступеня порушення. Оптимальне лікування буде призначено після діагностики. Це можуть бути такі варіанти:

  • Окуляри або контактні лінзи — якщо порушення акомодації пов’язане з короткозорістю, далекозорістю або астигматизмом, окуляри або контактні лінзи допоможуть скорегувати зір і зменшити симптоми.
  • Вправи для очей — лікар може призначити вправи, які зміцнять м’язи ока і поліпшать акомодаційну здатність.
  • Носіння спеціальних лінз, таких як лінзи зі змінним фокусуванням.
  • У деяких випадках лікар може призначити ліки для поліпшення акомодації ока.
  • У крайніх випадках, якщо інші методи неефективні, може знадобитися хірургічне втручання.

Що раніше ви виявите порушення акомодації, то швидше й успішніше буде лікування. Тому важливо регулярно проводити діагностику зору і звертатися до офтальмолога за найменших ознак проблем із фокусуванням очей.

Окуляри для корекції порушень акомодації ока

Існує кілька типів окулярів для корекції порушень акомодації ока:

  • Окуляри для короткозорості (мінусові окуляри) — у разі порушення акомодації на далекі відстані.
  • Окуляри для далекозорості (плюсові окуляри) — при порушенні акомодації на близькі відстані.
  • Окуляри для астигматизму — для корекції астигматизму, який може виникнути при порушенні акомодації ока.
  • Прогресивні окуляри — для корекції порушень акомодації на різні відстані. Вони мають поступову зміну сили лінзи від верхньої частини (для далеких об’єктів) до нижньої частини (для близьких об’єктів).
  • Окуляри для роботи на комп’ютері — можуть мати спеціальні покриття, які зменшують стомлюваність очей.

Щоб підібрати окуляри, які допоможуть поліпшити акомодацію у вашому конкретному випадку, обов’язково зверніться до лікаря-офтальмолога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fill out this field
Fill out this field
Будь ласка, введіть правильний email.
You need to agree with the terms to proceed

Меню